İsrail, saldırı haberlerini yalanlamıştı: Lübnan’da 4 BM gözlemcisi yaralandı

İsrail’in 30 Mart Cumartesi günü Lübnan’ın güneyindeki sınır kasabası Rmeish’de Birleşmiş Milletler’in (BM) teknik gözlemcilerini taşıyan bir aracı vurduğu iddia edildi. Reuters haber ajansına konuşan iki güvenlik kaynağı, saldırı sonucunda çok sayıda gözlemcinin yaralandığını söyledi. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) ise basına yansıyan haberleri yalanlayarak, İsrail güçlerinin bu sabah Lübnan’ın güneyinde Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) aracını vurmadığını savundu.

UNIFIL ise yaptığı açıklamada, dört BM gözlemcisinin, Lübnan’ın güneyinde yaya olarak devriye görevini sürdürürken yakınlarında bir merminin patlaması sonucu yaralandığını duyurdu. Barış güçlerinin hedef alınmasının kabul edilemez olduğu ifade edilen açıklamada, patlamanın kaynağının halen soruşturulduğu ifade edildi.

‘ARAÇTAKİ PEK ÇOK KİŞİ SALDIRIDA YARALANDI’

Reuters’a konuşan güvenlik kaynaklarından biri, aracın üç BM teknik gözlemcisi ile bir Lübnanlı çevirmeni taşıdığını söyledi. Her iki kaynak da İsrail’in saldırısı sonucunda araçtaki pek çok kişinin yaralandığını aktardı. IDF sözcülerinden Avichay Adraee ise İsrail’in UNIFIL’e ait bir aracı Lübnan’ın güneyinde vurduğu yönündeki haberleri yalanladı. IDF’den yapılan açıklamada, “Haberlerin aksine, IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) bu sabah Rmeish bölgesinde UNIFIL aracını vurmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

‘İSRAİL ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL ETTİ’

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’teki ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları da sürüyor. 8 Ekim 2023’ten bu yanan İsrail-Lübnan sınırında da İsrail güçleri ve Hizbullah arasında karşılıklı saldırılar yaşanıyor. Son olarak dün İsrail, Lübnan’ın güneyine düzenlediği saldırıda bir Hizbullah komutan yardımcısını öldürdüğünü iddia etmişti. Hizbullah’tan yapılan açıklamada ise son saldırılarda altı mensubunun öldürüldüğü ileri sürülmüştü.

Öte yandan, Kasım 2023’te bir açıklama yapan UNIFIL, devriyelerinden birinin Lübnan’ın güneyinde İsrail güçleri tarafından vurulduğunu, çok sayıda yaralı olduğunu duyurmuştu. UNIFIL, geçen ay yaptığı açıklamada da Issam Abdallah’ın hayatını kaybetmesine atıfta bulunarak İsrail ordusunun gazeteci oldukları açık olan kişilere saldırması ve bir Reuters muhabirini öldürmesinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x