Neuralink paylaştı: Beyin çipi takılan hasta, düşünce gücüyle satranç oynadı!

Elon Musk’ın beyin çipi girişimi Neuralink, zihnini kullanarak çevrimiçi satranç oynamak için bir çip yerleştirilen ilk hastasını canlı yayınladı.

Videoda, bir dalış kazası sonrasında omzundan aşağısı felç olan Noland Arbaugh, dizüstü bilgisayarında satranç oynadı ve Neuralink cihazını kullanarak imleci hareket ettirdi.

Şirket, implantın insanların sadece düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imlecini veya klavyeyi kontrol etmelerini sağlamaya çalıştığını söyledi.

Elon Musk geçen ay yaptığı açıklamada, 29 yaşındaki gencin Ocak ayında şirketten bir implant aldığını ve düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar faresini kontrol edebildiğini söyledi.

“AMELİYAT SÜPER KOLAYDI. HİÇBİR BİLİŞSEL BOZUKLUĞUM YOK”

Elon Musk’ın sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) yayınlanan videoda Noland Arbaugh implant prosedüründen bahsederek, “Ameliyat süper kolaydı. Kelimenin tam anlamıyla bir gün sonra hastaneden taburcu oldum. Hiçbir bilişsel bozukluğum yok.” dedi ve Civilization VI oyununa atıfta bulunarak ekledi “Aslında o oyunu oynamayı bırakmıştım. Sizler (Neuralink) bana bunu tekrar yapma olanağı verdiniz ve 8 saat boyunca aralıksız oynadım.” 

NEURALINK BEYİN ÇİPİ HASTASINA GÖRE Mİ ÇALIŞIYOR?

Yeni teknolojiyle ilgili deneyimlerini anlatırken, bunun “mükemmel olmadığını” ve “bazı sorunlarla karşılaştıklarını” söyledi ve ekledi: “İnsanların bunun yolculuğun sonu olduğunu düşünmelerini istemiyorum, hala yapılması gereken çok iş var, ama şimdiden hayatımı değiştirdi.”

UZMANLAR ŞÜPHECİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde nöral mühendislik eski program direktörü olan Kip Ludwig, Neuralink’in gösterdiği şeyin bir “atılım” olmadığını çünkü “implantasyon sonrası hala çok erken günlerde olduğunu ve elde edilebilecek kontrol için bilgi miktarını en üst düzeye çıkarmak için hem Neuralink tarafında hem de denek tarafında çok fazla öğrenme olduğunu” söyledi.

Bu kesinlikle iyi bir başlangıç noktası,” diye ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x